İkitelli Org.San.Blg. Galvano Teknik San.Sitesi F:blok No:40

Close Icon
   
Contact Info     MAİL ADRESİ: ozturk(et)ozturkgalvano.com.tr

Krom kaplama

Günüzümde halk tabiri ile kromaj denilen krom oldukca geniş bir ürün üzerinde görmekteyiz. Silah parçaları, araba parçaları, kulp, vana, musluk bataryaları, kuru sıkı silahlar üzerine çekilir.

Krom kaplamada sıcaklık çok önemli bir parametredir. Çok sık yapılan hatalardan biri de soğuk malzeme alıp, soğuk suda durulayıp, krom banyosuna daldırıp hemen akım vermektir. Bu yapıldığı sürece malzemelerde bozuk mallar çoğalacaktır.

krom kaplama

Krom metali, 1797 yılında Sibirya da bir maden yatağında bulunmuştur. Bu metalin tuzları kuvvetlendirici ve renklendirici olduğundan sebep Yunanca da renk anlamına gelen chrome almaktadır. Sırf bundan sebep google chrome mucitleri bile bundan feyz almış olsa gerek. Krom metali, mineral halinde bulunur. Krom metali, demir, zamak yada bir çinkoda ki çatlaklığı kapatma özelliği yoktur.

photo2-27_zpsbe96b027-1Krom dekoratif bir kaplamadır. Polisaj ile yapıldığı vakit yüzey ayna parlaklığında olur. Tek başına da bir işe yaramaz. Krom kaplayabilmek için metalin altına bakır-nikel(nikelaj) yada nikel ( nikelaj )kaplamak gerekir ki, malzeme yüzeyinde tutunabilsin. Bir krom(kromaj) kaplamada 0.3 ile 0.8 mikron aralığı yeterlidir. Zamanı ise 1 ve 5 dakika arasında değişir. Krom metali verimi düşük bir banyodur. Katot verimi düşük olduğundan sebep hidrojen kabarcıkları görülmektedir. Banyo soğuk olduğu vakit bu parçanın yüzeyinde görülür. Bu da kromaj kaplanacak yüzeyin çatlamasına sebep olur. Kaynak:ozturkgalvano

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

 

Comments are closed.