İkitelli Org.San.Blg. Galvano Teknik San.Sitesi F:blok No:40

Close Icon
   
Contact Info     MAİL ADRESİ: ozturk(et)ozturkgalvano.com.tr

İnsan sağlığı ve cevre denetimi

Malesef ülkemizde insan sağlığı ve çevre üzerine başımıza bir iş geldiği zaman harekete geçiyoruz. Bir kaza yada çevre felâketi olmadığı sürece yetkililerin bizlere söylemleri be yapalım devletin memuru yetersiz kalıyor. Denetim yapılır ama memur sayısı az gibi absürt bir laf ediliyor.

Ikitelli organizede bulunan galvano teknik sanayi sitesi pilot bölge seçildi. Galvano teknik sanayi sitesi içinde kaplama sektörü ile uğraşan firmaların bulunduğu bir sitedir.

Öztürk Galvano olarak bizlerin bir çekincesi olmadığı için böyle bir denetim hoşumuza gitti. En azından bizler uzerinde uygulanacak dayatmalar merdiven alti denilen yerler için artik yolun sonu anlamına geliyordu.

 

indir

Oncelikle toplantilar yapildi. Bizden istenilen şeyler icin soylemlerde bulunuldu. X tarihinde denetimlere baslayacaklarini, gerekli kurallara uymayanlari cezalandiracaklarini soylediler.

Firmamiza 9 tane müfettiş geldi. Firmamiza tesekkur ettiler. Kendi denetimleri icin bol, bol  ornek fotograf cektiler.

Üstad dedikleri mufettise dedim ki; Hocam siz iyi denetliyorsunuz. 30 kusur yillik kromajciyiz. Bizler kümesteki tavuğuz. Bizlere yem verilirse yumurtluyoruz. Yem verilmez ise sesimiz bile çıkmıyor. Asıl kümes disindaki tavuklari kontrol etmeniz gerekmez mi?

Merdiven altinda su an 8000 bin kromajci mevcut. Bu insanlar kimyasal atıklarını kanalizasyona döküyorlar. Olmayan bacalari yuzunden ortamin havasini zehirliyorlar. Oluşan asit dumani binanın kirişlerini eritiyor. Hadi cevreyi gectim. Kimse takmiyor! Ya hu bari insan sağlıgı acisindan dikkat edilse fena mi olur? Allah muhafaza bir gün istanbul da deprem olacak. Bu merdiven alti kromajcilari yuzunden yuzlerce bina yıkılacak. Kimse neden bu vicdansizliğa dur demez?

Işin bir de baska yönü var ki sizler bizlere Avrupa normlari adina dayatmalarda bulunuyorsunuz. Bir sey de beğenmiyorsunuz! Elimizden geldiği surece en iyisini yapıyoruz. Maddi durumumuz var mi; yok mu bakmıyorsunuz. Tatih veriyor ve gelecegim diyorsunuz!

Boynumuz kıldan ince. Daha önce dedigim gibi kümesteki tavuğuz. Bizler Allah izin verdigi surece hep buradayiz. Her zaman denetime açıgız.

Allah aşkına soruyorum. Merdiven altinda kaçak çalışan bir kromajci  sigorta vermekten kaçınırsa, vergi kaçırırsa, kaçak isçi çalıştırırsa, cevreyi ve insanı tehdit ederse ben hangi şartlarda ve nasıl rekabet edebilirim?

Bizleri korumuyorsunuz. Bizler kurallara harfiyen uymak zorundayiz. Cünkü kümesteyiz. Önce burada bu denetimi yapacaginiza merdiven altina savaş acmanız gerekmez mi? Bir parça üzerinde fiyat bile vetemiyoruz. Çünkü ne yaparsak yapalım merdiven altına karşı pahalı oluyor. Serbest piyasa fazla serbest degil mi?

Verilen cevap memur yetersiz. Illaki sıra onlara da gelecek. Bugun itibariyle soylemek gerekirse merdiven alti denilen yerlerde her gün kromajci, nikelajci, nikel kaplama ve krom kaplama hatta ve hatta diģer bütün metal kaplamalar artmakta.

Üzülerek söylemek gerekirse haksız kazanc helal olmuş. Iki takım karşi karsıya. Hakem her faulu gormezlikten geliyor. Ustelik bizler 9 kişiyiz. Sonra siyasetciler çıkıp şoyle istihdam artmali, böyle iyiyiz diyorlar.

Bilmiyorum. Sanırım bizler hata yapıyoruz. Bu ülke de sanayi yatırımı boşa. En iyisi sanayiyi kapatip hepimiz kuruyemişci acalım. Emlakcılıkla uğraşalım.ne gerek var ki çin üretiyor ne de olsa. Bizler tüketelim. En iyi yaptigimiz iş bu olsa gerek. Bizler tüketmeyi çok iyi biliriz!

Bir millet kendinde olan şeyleri değistirmedikçe Allah onları değistirmez (Ra’d 11)

Comments are closed.